Čo je to holistické krmivo

Pojem „holistický“ pochádza zo starogréčtiny a znamená „celostný“, teda zdôrazňujúci význam celku nad významom jeho jednotlivých častí.

V prípade krmív predstavuje holistický princíp výrobu komplexnej a vyváženej stravy pre zvieratá s ohľadom na všetky aspekty ich prirodzenej výživy, ktorá sa domestikáciou nezmenila.

Psy sú vo svojej podstate stále šelmami, ktoré pre svoju výživu potrebujú v prvom rade bielkoviny pochádzajúce z mäsa, vitamíny z bylín a plodov a kvalitné ľahko stráviteľné sacharidy.

Holistický princíp výroby znamená, že krmivá obsahujú iba látky, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vstupných surovinách najvyššej potravinárskej kvality. Nepridávajú sa do nich žiadne syntetické vitamíny, minerály, farbivá, príchute či konzervačné látky.

Skutočne holistické krmivá neobsahujú suroviny nejasného pôvodu, nízkej výživovej hodnoty alebo nízkej kvality. Rovnako neobsahujú ťažko stráviteľnú kukuricu, pšenicu alebo sóju, ktoré sú navyše potenciálnymi alergénmi.

Viaceré holistické značky ponúkajú aj bezobilninové, tzv. „grain free“ receptúry, ktoré eliminujú potenciálnu alergiu na lepok. Podiel mixu rôznych bioaktívnych bylín významne napomáha tráveniu potravy a udržiavaniu hygieny celého tráviaceho traktu.

 

Holistické krmivá sú tou správnou voľbou nie len pre majiteľov psov s citlivým zažívaním alebo alergiami, ale pre každého uvedomelého spotrebiteľa, ktorému záleží na kvalite ponúkanej stravy.